top of page
Szukaj
 • feminitywarszawa

Wizyta u ginekologa - co powinnaś przygotować?


Wizyta u ginekologa z zasady nielubiana i krępująca. Dużo zależy od lekarza czy będzie to traumatyczne przeżycie i poszukiwanie innego czy spotkanie, na którym poczujesz się ważna i potraktowana z szacunkiem. Jednak przebieg wizyty zależy też troszkę od Ciebie. Nie lubisz, kiedy jest opóźnienie, jesteś i tak już wystarczająco zestresowana, ale potem często wchodzisz sama na wizytę i okazuje się, że zaczyna się szukanie wyników badań, próba przypomnienia sobie własnej historii zdrowia i zamiast brnąć do brzegu tracimy czas na wertowanie telefonu pacjentki, aby odpowiedzieć na pytania, które wiadomo było, że się pojawią. Przygotuj się wcześniej. My, wbrew pozorom, nie jesteśmy skomplikowani, można nawet powiedzieć, że jesteśmy nudni w swoich pytaniach do pacjenta. Oczywiście potem wizyta już przybiera charakter indywidualny, dopasowany do Twoich problemów. Dlatego ułatwię Wam - oto pierwsze 10 pytań, które na pewno usłyszysz na początku każdej wizyty u ginekologa, kiedy dopiero się poznajesz ze swoim lekarzem:

 1. ostatnia miesiączka - pytamy tutaj o pierwszy dzień miesiączki, nie kiedy się skończyła tylko o pierwszy obfity dzień krwawienia

 2. czy miesiączki (cykle) są regularne, jeśli nie to co, ile minimum i maximum dni pojawiają się Twoje okresy. Od razu tłumaczę, jeśli masz co 31 dni, zamiast co 28, ale są one jak w zegarku co 31 to nadal są one regularne. Jeśli masz raz co 28, raz co 30 (czyli czasami istnieje różnica 2 dni) to też mówimy o regularności. Jeśli masz raz co 30, a raz co 45, raz co 60 - to są nieregularne cykle.

 3. ile trwa miesiączka - tutaj mówimy, ile trwa krwawienie, możesz zaznaczyć lekarzowi, ile dni to plamienie a ile dni to obfite krwawienie

 4. czy rodziłaś, jeśli tak, to ile razy i jakim sposobem (poród siłami natury czy cięcie cesarskie), daty porodów i ew. komplikacje

 5. czy były poronienia - tutaj trzeba być szczerym i wymienić nie tylko spontaniczne poronienia. Czy były one zakończone zabiegiem czy odbyło to się w sposób naturalny.

 6. kiedy ostatnia cytologia i badanie USG piersi albo mammografia

 7. czy przeszłaś jakieś operacje nie tylko ginekologiczne. Może warto, jeśli takie były, spisać je gdzieś na kartce razem z datami ich wykonania. Jeśli podczas operacji był pobierany materiał do badania histopatologicznego przynieś wyniki tych badań

 8. choroby przewlekłe - często słyszymy, że nie, ale jeśli bierzesz jakieś leki na stałe to zastanów się, że właśnie jest to przewlekłe branie i z jakiegoś powodu. Choroby przewlekłe to nie tylko ciężkie choroby serca czy choroby metaboliczne, ale także depresja, niedoczynność tarczycy

 9. czy przyjmujesz jakieś leki na stałe. To pytanie łączy się często z poprzednim pytaniem, ale także jeśli przyjmujesz antykoncepcję hormonalną czy hormonalną terapię zastępczą lub suplementy witaminowe to też czas, żeby o tym tutaj wspomnieć.

 10. w czym mogę pomóc? - to pytanie, na które czekasz. Tutaj opowiadamy o swoich dolegliwościach i problemie, który nas sprowadził do ginekologa.

To złote 10 pytań, na które potrzebuję Twojej odpowiedzi, żeby Cię poznać bliżej. Oczywiście potem rodzą się nowe pytania, ale już skrojone indywidualnie do Twojego problemu.

Wiadomo, że na kolejnych wizytach trochę te pytania się zmieniają. Lekarz już zna Twoją historię medyczną, więc nie potrzebuje ponawiać tych pytań na każdej wizycie. Ale to nie znaczy, że nie możesz być czujna. Oto pytania, które zawsze usłyszysz podczas każdego spotkania ze swoim ginekologiem.

 1. Ostatnia miesiączka?

 2. Czy nadal regularne?

 3. Sprawdzenie, kiedy była ostatnia cytologia (czasami pacjentki wykonują cytologię w innym miejscu, np. tam, gdzie mają wykupiony abonament)?

 4. Sprawdzenie, kiedy było ostanie USG piersi lub mammografia (to samo co wyżej)?

 5. W czym mogę pomóc?

Jak widzisz, nie jest to skomplikowane. Przygotowanie z Twojej strony sprawi, że będę mieć więcej czasu na pochylenie się nad problemem, który sprowadza Cię do mnie. Ważna jest też szczerość. Jeśli nie wzbudzam w Tobie zaufania, lepiej będzie zmienić lekarza. Chcę, żeby ta wizyta nie była dla Ciebie stratą czasu, ale musisz mi w tym pomóc. Odpowiedz z łatwością na moje pytania.


140 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page