top of page

USG prenatalne

Prenatalne badanie ultrasonograficzne pozwala wykryć ryzyko wystąpienia wad genetycznych i rozwojowych płodu na wczesnym etapie ciąży. Jest to szczególnie ważne, gdyż wczesne wykrycie określonych wad rozwojowych płodu pozwala na wdrożenie odpowiedniego leczenia dziecka jeszcze w łonie matki lub przygotowania rodziny na konieczność przeprowadzenia określonych zabiegów medycznych bezpośrednio po narodzinach dziecka. Badanie USG prenatalne zaleca się wykonać trzykrotnie w okresie ciąży, a więc raz na trymestr.

Na czym polega badanie USG prenatalne?

Podczas pierwszego badania USG między 11 a 14 tygodniem ciąży lekarz przede wszystkim dokonuje pomiaru przezierności fałdu karkowego oraz określa wiek ciąży. W trakcie drugiego badania, które przypada między 18 a 22 tygodniem ciąży, lekarz skupia się na dokładnej ocenie budowy ciała dziecka i narządów wewnętrznych. Trzecie badanie przypadające między 28 a 32 tygodniem ciąży pozwala dodatkowo ustalić tempo wzrastania płodu oraz lokalizację łożyska.

Jak wygląda USG prenatalne?

Badanie USG prenatalne w dużym stopniu przypomina rutynowe badanie USG, z tym że trwa relatywnie dłużej i dostarcza lekarzowi znacznie więcej informacji na temat rozwoju i zdrowia płodu. Badanie przeprowadza się w pozycji leżącej, przy pomocy sondy brzusznej. W wyjątkowych przypadkach, kiedy wymaga tego ułożenie płodu lekarz może wykorzystać sondę transwaginalną.

W trakcie badania lekarz dokonuje dokładnej oceny wszystkich narządów wewnętrznych płodu oraz jego budowy anatomicznej. Zwraca również uwagę na kość nosową oraz tkankę podskórną w okolicy karkowej. Badanie jest całkowicie bezbolesne i nie wymaga do przyszłej mamy żadnego szczególnego przygotowania.

USG prenatalne pozwala wykryć trisomię chromosomów: 21 (zespół Downa), 18 (zespół Edwardsa) i 13 (zespół Patau), wady narządów wewnętrznych (np. serca), kończyn i cewy nerwowej.

USG prenatalne – Warszawa

Przyszłe mamy zainteresowane możliwością wykonania badania prenatalnego zachęcamy do skorzystania z usług medycznych centrum FEMINITY. Działamy na terenie miasta Warszawa zapewniając profesjonalną opiekę medyczną kobietom w trakcie ciąży i starań o dziecko. Z oferty UGS prenatalnego mogą skorzystać zarówno Pacjentki naszego centrum, których ciąże mamy przyjemność prowadzić, jak i Pacjentki innych gabinetów ginekologiczno-położniczych. Zapraszamy również do skorzystania z naszej usługi prowadzenia ciąży.

W celu umówienia dogodnego terminu badania USG prenatalnego w centrum FEMINITY prosimy o kontakt telefoniczny. Nasz Zespół odpowie na wszystkie Państwa pytania i pomoże w wyborze najkorzystniejszego terminu badania.

bottom of page