top of page

Cytologia płynna

Badanie cytologiczne jest jednym z podstawowych badań diagnostycznych, które każda z nas powinna wykonywać regularnie. Cytologia służy diagnostyce raka szyjki macicy, a także stanów przednowotworowych. Podczas klasycznego badania lekarz pobiera z szyjki macicy komórki nabłonka, które są następnie odpowiednio zabezpieczane i wysyłane do laboratorium.

Badanie szyjki macicy jest bezbolesne, przy czym zdaniem niektórych Pacjentek może się wiązać z odczuciem dyskomfortu w momencie pobierania materiału do badania. Badanie trwa zaledwie kilka minut.

Alternatywą dla tradycyjnego badania cytologicznego jest cytologia płynna. Cytologia płynna jest rodzajem badania cytologicznego, w którym pobraną próbkę umieszcza się w pojemniku ze specjalnym, płynnym podłożem.

Jak często należy przeprowadzać badania cytologiczne?

Cytologia to badanie, któremu powinnyśmy się poddawać nie rzadziej niż raz na trzy lata. Pacjentki po przebytym przeszczepie, w trakcie lub po chemioterapii oraz Pacjentki stosujące leki immunosupresyjne powinny wykonywać badanie raz w roku. Cytologia powinna być wykonywana co rok także w przypadku kobiet będących nosicielkami wirusa HIV.

Zalety cytologii płynnej

Ginekolodzy coraz częściej proponują swoim Pacjentkom przeprowadzenie cytologii płynnej zamiast tradycyjnego badania cytologicznego. Wynika to z faktu, że cytologia płynna ma wiele zalet. Najważniejszą jest wykrywalność w śluzówce szyjki macicy zmian, które mogłyby zostać niezauważone podczas klasycznej cytologii i badania ginekologicznego. Ponadto, z próbki znajdującej się na płynnym podłożu – jeśli zajdzie taka konieczność – istnieje możliwość wykonania również dodatkowych badań. To znacząco skraca czas niezbędny na postawienie prawidłowej diagnozy i wdrożenie leczenia. 

Cytologia płynna - Warszawa

Pacjentki zainteresowane przeprowadzeniem rutynowego badania cytologicznego zachęcamy do skorzystania z możliwości oferowanych przez cytologię płynną. Badanie jest dużo bardziej dokładne niż klasyczna cytologia, a z jego przeprowadzeniem nie wiążą się żadne dodatkowe procedury. Podobnie jak w przypadku tradycyjnej cytologii materiał do badania pobieramy w trakcie konsultacji w gabinecie ginekologicznym. Badanie jest bezbolesne i zajmuje zaledwie kilka minut. Możemy je przeprowadzić podczas wizyty celowej lub regularnej wizyty kontrolnej.

Do skorzystania z usług naszego Gabinetu Ginekologicznego FEMINITY zachęcamy Pacjentki z terenu miasta Warszawa i okolicy. Zapewniamy dogodne terminy wizyt oraz krótkie terminy oczekiwania na pierwszą konsultację.

W naszym gabinecie przeprowadzamy również zabieg labioplastyki.

bottom of page