top of page
Szukaj
  • feminitywarszawa

Atrofia pochwy - dolegliwość kobiet nie tylko po menopauzie.

Zaktualizowano: 8 cze 2021Atrofia pochwy to dolegliwość, u której źródeł leży niedobór estrogenów, czyli hipoestrogenizm. Prawidłowy poziom estrogenów jest podstawą właściwego funkcjonowania układu płciowego kobiety. Zmniejszenie produkcji estrogenów powoduje zmniejszenie liczby włókien kolagenowych i elastynowych prowadząc do ścieńczenia w znacznej mierze, czyli atrofii. Pochwa traci elastyczność, staje się sucha, bardziej wrażliwa, łatwiej ulega podrażnieniom. Zmniejszenie zawartości glikogenu w komórkach nabłonka pochwy, zmniejszenie wydzielania kwasu mlekowego i w konsekwencji wzrost pH w tym obszarze, zmiany jakościowe i ilościowe dotyczące flory zasiedlającej pochwę odpowiadają za zwiększoną podatność tego narządu na infekcje. Chore zgłaszają obecność nieprawidłowej wydzieliny w pochwie o szaromlecznym lub żółtym zabarwieniu i wodnistej konsystencji. Ze względu na bliskie sąsiedztwo dróg wyprowadzających mocz, przewlekłym infekcjom w pochwie towarzyszą zwykle stany zapalne cewki i pęcherza moczowego.


Objawy suchości pochwy obejmują zazwyczaj:

  • spadek nawilżenia

  • kłujący ból w okolicy pochwy i sromu

  • ból podczas współżycia - dyspareunia

  • pękanie wejścia w przedsionku pochwy

  • pieczenie, świąd i ogólny dyskomfort

  • plamienie po stosunku

  • spadek pH pochwy

  • nawracające infekcje pochwy

  • podrażnienie zewnętrzne i wewnętrzne sromu

Te objawy skutkują także niechęcią lub strachem przed badaniem ginekologicznym.

Myślisz - to mnie nie dotyczy. Jestem młoda i daleko mi do menopauzy. I tutaj się mylisz.

Na dolegliwości ze strony pochwy i sromu mogą się uskarżać także pacjentki, które nie weszły jeszcze w okres naturalnej menopauzy, ale cierpią na zaburzenia endokrynologiczne, po porodzie, długotrwale karmiące piersią lub leczone lekami z grupy SERM, SEEM, agonistami/antagonistami GnRH, inhibitorami aromatazy, glikokortykosteroidami lub długotrwale stosujące antykoncepcję hormonalną. Waginalna atrofia dotyczy także kobiet po leczeniu onkologicznym - radioterapia czy chemioterapia, u których przeciwskazane lub kontrowersyjne jest leczenie hormonalne. Przedwczesne wygaśnięcie jajników, sztuczna menopauza wywołana chirurgicznym usunięciem jajników ze wskazań medycznych to także sytuacje, w których dolegliwości się pojawią.

Wiele z tych sytuacji niestety nie pozwala na leczenie estrogenami, zwłaszcza kiedy mówimy o wywiadzie nowotworowym u pacjentki.

Co możemy zrobić? Jak możemy pomóc?

Jeśli nie możemy pacjentce zaproponować doustnej hormonalnej terapii, dopochwowego leczenia estrogenami w postaci globulek albo kremu lub męczy Cię codzienne aplikowanie globulek z wysoką zawartością drobnocząsteczkowego kwasu hialuronowego, zapytaj swojego lekarza o zabiegi wykorzystywane w medycynie estetycznej. Mezoterapia z zastosowaniem nieusieciowanego kwasu hialuronowego, zastosowanie osocza bogatopłytkowego jako źródła czynników wzrostu czy zastosowanie urządzeń opartych na energii takich jak laser CO2, radiofrekwencja czy HIFU to świetne rozwiązanie dla Ciebie. Często łączymy różne techniki. Jednak musicie znać prawdę. Jeden zabieg nie wystarczy. Zabiegi wykonujemy w serii minimum trzech. Dokładna ilość zależy od zaawansowania objawów, od indywidualnej reakcji pacjentki na leczenie. Kiedy wykonasz już pożądaną dla Ciebie serię zabiegów poczujesz komfort. Wszystkie te objawy, ból, pieczenie, świąd czy dyskomfort przy współżyciu znikną. Zapytasz na ile to starczy? Tego nie wiem dokładnie. Ale z doświadczenia wynika, że na pewno przez rok nie powinnaś zobaczyć swojego ginekologa z tego powodu. Kiedy znowu poczujesz objawy trzeba przypomnieć naszej śluzówce pochwy i ponownie przywrócić jej funkcjonalność powtarzając zabiegi. Jaką masz korzyść? Cieszysz się swoją kobiecością bez potrzeby codziennego pamiętania o założeniu np. globulki z kwasem hialuronowym, który i tak nie pomoże Ci w takim stopniu jak zabiegi ginekologii estetycznej.

Ale musisz o tym mówić, nie wstydzić się, bo można Ci pomóc.
632 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page