top of page

Ginekologia i położnictwo

Ginekologia i położnictwo to ściśle związane ze sobą dziedziny medycyny. Ich głównym celem jest profilaktyka, monitorowanie zdrowia i leczenie chorób układu płciowego kobiet oraz kompleksowa opieka nad przebiegiem ciąży, porodu i połogu.

Kiedy warto zgłosić się do ginekologa?

Ciąża lub jej planowanie, antykoncepcja, nieprzyjemne dolegliwości czy niepokojące objawy to nie jedyne przesłanki do tego, by udać się do ginekologa. Na konsultacje ginekologiczne powinna uczęszczać regularnie każda kobieta - przynajmniej raz w roku. Cykliczne wizyty u ginekologa to niezwykle ważny element profilaktyki, bowiem pozwalają na wykrycie wielu chorób i schorzeń układu rozrodczego już we wczesnym stadium ich rozwoju. 

Kiedy warto zgłosić się do ginekologa?

Gabinet FEMINITY to miejsce stworzone dla kobiet, gdzie oprócz zabiegów ginekologii plastycznej, zapewniamy również profesjonalną, kompleksową opiekę ginekologiczno-położniczą. Usługi świadczone przez doświadczonego specjalistę - lekarza ginekologa obejmują m.in.:

  • konsultacje ginekologiczne,

  • USG ginekologiczne,

  • badanie cytologiczne,

  • antykoncepcję,

  • położnictwo, w tym:

  • badania laboratoryjne

  • USG w ciąży (3D i 4D),

  • nieinwazyjne badania prenatalne,

  • kardiografię (KTG),

  • prowadzenie ciąży patologicznej: zagrożonej, wczesnej z podejrzeniem lub stwierdzeniem nieprawidłowości oraz ciąży mnogiej.

Dlaczego warto odwiedzić FEMINITY?

Profesjonalni i godni zaufania ginekolodzy z powodzeniem konsultują, diagnozują i leczą Pacjentki począwszy od wczesnego etapu dojrzewania, poprzez wszystkie późniejsze etapy ich życia. Dzięki tak rzetelnym konsultacjom ginekologicznym, trafnym diagnozom i odpowiednio zaplanowanemu leczeniu przywracamy zdrowie i ratujemy życie wielu kobietom. Wieloletni staż zawodowy, w połączeniu z nieustannym rozwojem i poszerzaniem kwalifikacji pozwalają nam zapewniać najwyższy poziom świadczonej opieki z zakresu ginekologii i położnictwa.

Ginekolog - Warszawa

Potrzebujesz kontrolnego badania ginekologicznego? Odczuwasz niepokój związany z pogorszeniem zdrowia? A może szukasz ginekologa, który zadba o Twoją ciążę?

 

Odwiedź FEMINITY. Od lat wspieramy kobiety w bieżącej profilaktyce, diagnozujemy i tworzymy kompleksowe, indywidualne plany leczenia, a także dbamy o prawidłowy rozwój ciąży i zapewniamy profesjonalną opiekę poporodową. A to wszystko z zachowaniem pełnej indywidualności, rzetelności i transparentności.

W ramach opieki nad przyszłą mamą zapewniam:

 

  • pełen zakres konsultacji

  • badania laboratoryjne

  • USG w ciąży 3D i 4D

  • nieinwazyjne badania prenatalne: echo serca płodu, test PAPP-A

  • kardiotokografię (KTG – monitorowanie akcji serca płodu)

  • prowadzenie specjalistycznej opieki nad pacjentkami z ciążą patologiczną: ciążą zagrożoną, wczesną z podejrzeniem lub stwierdzeniem nieprawidłowości, ciążą mnogą.

shutterstock_1111403372.jpg

Nieinwazyjna diagnostyka prenatalna

USG genetyczne (11-14 t.c.)

 

Nieinwazyjne badania prenatalne stanowią grupę badań, pozwalającą już na wczesnym etapie życia płodowego oszacować ryzyko wystąpienia wad płodu. Jest to diagnostyka całkowicie bezpieczna zarówno dla dziecka jak i dla matki. Opiera się na badaniach USG płodu i badaniach krwi matki.

Czym jest nieinwazyjna diagnostyka prenatalna?

Rodzaje nieinwazyjnej diagnostyki prenatalnej

  • Badanie usg płodu:

  • usg I trymestru „genetyczne” wykonywane pomiędzy 11-14 t.c. ocenia przezierność karową płodu, crl płodu oraz weryfikuje rozwój najważniejszych narządów, w tym serca i mózgu .

  • usg II trymestru „połówkowe” wykonywane pomiędzy 18-22 t.c.

  • Echo serca płodu ( wykonywane około 21 t.c.), pozwala na ocenę układu krążenia dziecka jeszcze w łonie matki. Pozwala na wykrycie zaburzeń serca płodu, takich jak: zaburzenia rytmu serca, wady serca, wady zastawek i wiele innych,

  • Test PAPP-A (to połączenie analizy badania usg „genetycznego” z analizą krwi matki – pobieranej pomiędzy 11-14 t.c.). Test ten polega na analizie białka PAPP-A oraz wolnej podjednostki gonadotropiny kosmówkowej (free beta-HCG). Test ten z około 90% dokładnością odpowiada nam na pytanie, czy istnieje ryzyko wystąpienia jednej z trzech najczęściej występujących w populacji trisomii (zespołu Downa, Edwardsa i Patau’a).

  • Badania genetyczne płod

  • Testy wolnego płodowego DNA (cel free DNA = NIPT – non invasive prenatal testing) pozwalają na badania materiału genetycznego płodu we krwi matki. Istnieje wiele komercyjnie dostępnych tego typu testów. Najpopularniejsze, takie jak Sanco, Harmony, Nifty, Panorama (badania wykonywane już od 10 t.c.), pozwalają na określenie z ponad 99% prawdopodobieństwem ryzyko wystąpienia trzech najczęściej występujących trisomii u dziecka oraz pozwalają one na określenie płci dziecka.

Kiedy zaleca się wykonanie nieinwazyjnych badań prenatalnych?

Wskazania do badania prenatalnego:

  • Wiek matki powyżej 35 roku życia

  • Uwidocznienie wad lub ich podejrzenie podczas wykonywania usg „genetycznego”

  • Wykrycie wad u płodu w poprzednich ciążach

  • Jeden z rodziców ma zdiagnozowane zmiany w chromosomach, tzw. aberracje chromosomowe,

  • wady lub choroby genetyczne występujące w bliskiej rodzinie przyszłych rodziców

  • Jeżeli wynik badania prenatalnego nieinwazyjnego jest nieprawidłowy, należy zgłosić się do lekarza prowadzącego. Lekarz w dalszej kolejności pokieruję pacjentkę do lekarza specjalisty w dziedzinie genetyki, który na podstawie wyników badań zaleci najbardziej odpowiednią diagnostykę inwazyjną, która wskaże ostateczne rozpoznania. Badania inwazyjne oznaczają jednak ryzyko i konieczność pobrania próbki  płynu owodniowego bezpośrednio z brzucha przyszłej matki.

shutterstock_1111403372.jpg

TEST PAPP-A

DIAGNOSTYKA PRENATALNA

Uzupełnieniem badania USG jest badanie dodatkowych markerów we krwi matki, tzw. test PAPP-A. Test PAPP-A wykonuje się pomiędzy 11+0 a 13+6 tygodniem ciąży. Badanie polega na pobraniu próbki krwi od matki. We krwi matki oznacza się poziom dwóch białek: wolnej podjednostki beta-HCG oraz białka PAPP-A. Ważne jest, aby to badanie było wykonane na odpowiednim sprzęcie laboratoryjnym - tylko wtedy wynik testu jest wiarygodny.

TEST HARMONY

DIAGNOSTYKA PRENATALNA

Test prenatalny Harmony jest nieinwazyjnym testem opracowanym w laboratorium ARIOSA w Stanach Zjednoczonych, pozwalającym na analizę pozakomórkowego DNA (cfDNA) z krwi matki.Test polega na pobraniu krwi matki i wysłaniu próbki do laboratorium w Niemczech.Wynik uzyskuje się w ciągu 2 tygodni.

TEST SANCO

DIAGNOSTYKA PRENATALNA

Test SANCO to nieinwazyjny, genetyczny test prenatalny nowej generacji, który określa ryzyko trisomii chromosomów 21, 18 i 13 płodu (zespół Downa, Edwardsa i Patau), aneuploidii chromosomów płci oraz zespołów wad wrodzonych, spowodowanych innymi nieprawidłowościami chromosomowymi. Trisomie chromosomów 21, 18, i 13 są najczęściej występującymi zespołami wad wrodzonych, wywołanymi przez obecność dodatkowych kopii tych chromosomów. Prawidłowy wynik SANCO pozwala pozwala uniknąć badań inwazyjnych (w tym amniopunkcji), których tak bardzo obawiają się przyszłe mamy.

Czułość i swoistość metody przewyższa 99%.

 

 

TEST NIFTY PRO

DIAGNOSTYKA PRENATALNA

NIFTY Pro to test genetyczny przeprowadzany w ramach nieinwazyjnej diagnostyki prenantalnej. Wykonywany z niewielkiej ilości krwi pobranej od matki. Test NIFTY Pro to zaktualizowana wersja Testu Nifty z 2010r. obejmująca znacznie większy zakres wykrywanych nieprawidłowości u płodu.

bottom of page