top of page
Szukaj
  • feminitywarszawa

Pierwsza miesiączka


Fajnie, jeśli nie zostawimy tego tematu na ostatnią chwilę. To ważne, żeby nasze córki przygotować do tego dnia. To ważne, aby znaleźć więcej niż jeden moment, więcej niż jeden szept. Niech wie, że ma w Tobie oparcie, że w tym ważnym dla niej czasie jesteś nie tylko dla niej mamą, ale kobietą, z którą łączą je te tematy. Niech będzie świadoma, przygotowana na ten dzień, szczęśliwa, że wie. Przerażenie jest najgorszym wrogiem dziecka, niewiedza wrogiem kobiety, którą się staje. Ona ma to wiedzieć od Ciebie, od najwspanialszej kobiety jaką zna i której może zaufać. Nie rób z tego tematu tabu, tematu wstydliwego. Weź paczkę podpasek do ręki, razem przetrenujcie jej zakładanie. Opowiedz o tym, że to nic złego, że to kolejny etap w jej życiu, etap wkraczania w kobiecość. Nie traktuj jej w tym temacie jak dziecka, nie lekceważ i nie narażaj na zagubienie i przerażenie, kiedy to się stanie. Co możesz zrobić - kupcie piękną kosmetyczkę i zapakujcie do niej:

  • paczkę podpasek (naturalne, bezzapachowe, żeby nie było obaw o alergię)

  • mokre chusteczki higieniczne

  • zapasową bieliznę

  • czarne legginsy na zapas

  • tabletki przeciwbólowe

  • żel antybakteryjny do dezynfekcji rąk

  • mały kalendarzyk, w którym zaznaczy ten dzień i będzie zaznaczała kolejne

  • czekoladkę

Powiedz jej, że nawet jeśli Cię przy niej nie będzie w tym dniu, w tym momencie, Ty jesteś z telefonem w ręku i czekasz na znak by uczcić ten Wielki Dzień.

A kiedy to się już stanie, wybierzcie się gdzieś, na owocowy cocktail, może na kawę bezkofeinową. Spraw, żeby poczuła się jak kobieta w każdym aspekcie. Dlatego też, wytłumacz jej, jak to będzie wyglądało, że pierwsza miesiączka może być bardzo bolesna, może też nic nie czuć. Może wystąpić obfite krwawienie, ale też pierwsza miesiączka może objawić się tylko jako brudzenie ciemnobrązowo - czerwoną wydzieliną. Może trwać kilka dni, maksymalnie 7 dni. Może znajdźcie jakąś aplikację, jeżeli wersja analogowa zapisywania miesiączek jest dla niej niefajna. Wytłumacz co jest ważne w charakterystyce okresu. Naucz ją co to jest pierwszy dzień miesiączki, co to jest cykl, czyli co, ile występują miesiączki. Dlaczego może ją boleć brzuch w połowie cyklu i dlaczego może zdarzyć się w tym czasie plamienie (opowiedz o owulacji). I błagam porozmawiaj z nią o tym, że choć jest już kobietą to nie najlepszym pomysłem jest użycie tamponów, ale o tym napiszę innym razem oddzielnie.

Ważna jest także rozmowa na temat higieny. Nie chcę nikogo urazić, ale my matki wiemy, jak to jest w okresie dojrzewania naszych córek a zwłaszcza w pandemii, kiedy 24 h siedzą w domu. Nie mają potrzeby wstania z łóżka, przebrania się a często umycia. Czas miesiączki jest wyjątkowym okresem zwłaszcza dla higieny intymnej. Naucz ją, że powinna podmywać się, jeśli jest taka sposobność po każdym skorzystaniu z toalety, że podpaskę powinna zmieniać co najmniej co 2 godziny, że jeżeli jej przemoknie bielizna to też fajnie byłoby ją zmienić razem z podpaską. A na koniec zapytaj o jej uczucia i uspokój, przytul i upewnij ją, że zawsze z każdym tematem może przyjść do Ciebie. Bo Ty nie jesteś od oceniania w tym względzie, ale od pomocy. A jeśli sama nie będziesz znała odpowiedzi to może wtedy przyjdzie czas na pierwszą wizytę u ginekologa.


24 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comentários


bottom of page